Najpiękniejsze konie można zobaczyć w Stadninie Koni w Janowie Podlaskim, dziś znanej przede wszystkim z koni czystej krwi arabskiej oraz corocznych aukcji na które zjeżdzają hodowcy z całego świata. Jest to najstarsza państwowa stadnina, założona w 1817 roku przez cara Aleksandra I. Historia stadniny to pasjonująca opowieść o koniach i ludziach. Stadnina to przede wszystkim konie – z najbardziej utytułowaną klaczą świata Pianissimą, ale to również piękny obiekt architektoniczny ze stajniami zaprojektowanymi przez słynnego architekta Henryka Marconiego „Czołową” z 1841 r. i „Zegarową” z 1848 r. Link…
Rzeka BUG
Bug jest ostatnią w całości nieuregulowaną rzeką Polski. Podczas spływu kajakami można podziwiać piękno naturalnie ukształtowanego krajobrazu, a także rezultat pracy bobrów. Wyznaczona trasa prowadzi przez Park Krajobrazowy “Podlaski Przełom Bugu”. Walorem przełomowej doliny Bugu jest jej naturalna dzikość. Rzeka przepięknie meandruje wśród wysokich skarp i wylewa w okresach wezbrań. Trasę i czas spływu możemy dowolnie regulować. Polecamy także spacerowe rejsy stateczkiem zarówno dla grup jak i rodzin z dziećmi.
Szlak GreenVelo
Wycieczki rowerowe
Na obszarze Parku Krajobrazowego „Podlaski Przełom Bugu” wyznaczono kilkanaście szlaków turystycznych. Doskonale zdają egzamin jako szlaki rowerowe. Trasy szlaków biegną głównie leśnymi drogami wzdłuż Bugu i jego okolicy. Cisza, zapach lasu i świeże powietrze – to najcenniejsze atuty tego regionu. Jeśli chcesz to poczuć – zapraszamy na szlak wszystkich miłośników pieszych i rowerowych eskapad.
Park Krajobrazowy "Podlaski Przełom Bugu"
Tereny położone w lewobrzeżnej części doliny Bugu posiadają wyjątkową, niezmąconą niszczącą działalnością człowieka przyrodę. Aby utrzymać w niezmienionym stanie jej naturalne oblicze utworzono w 1990 roku Nadbużański Obszar Chronionego Krajobrazu, sięgający od granicy z województwem chełmskim na południu do ujścia Krzny na północy. Najpiękniejsze i najcenniejsze przyrodniczo i krajobrazowo obszary obejmuje, powstały w 1994 roku Park Krajobrazowy “Podlaski Przełom Bugu”.
Janów Podlaski
Janów Podlaski zwany dawniej Biskupim (był siedzibą biskupów łudzkich) datuje swój początek na połowę XV wieku. Najcenniejszym zabytkiem jest kościół pod wezwaniem Św. Trójcy wybudowany w latach 1717 – 1735. W krypcie pochowany jest biskup Adam Naruszewicz (1733-1796) historyk i poeta, blisko związany z królem Stanisławem Augustem. Jego posąg z białego carraryjskiego marmuru wykonany w Rzymie w 1861 r. podarowany został kolegiacie w 1970 r. Chodząc uliczkami Janowa zobaczyć można wiele innych ciekawych zabytków m.in.: kościół p.w. Św. Jana Chrzciciela wybudowany w latach 1790-1821 z dzwonnicą z 1874 r. kiedy kościół zamieniony był na cerkiew prawosławną, a z „nowszych” zabytków dwa dystrybutory paliwowe z 1928 r. Link…
Kompleks sportowy
Podczas pobytu w Zaborku zachęcamy do aktywności na świeżym powietrzu, dlatego do dyspozycji naszych Gości oddajemy boiska do piłki nożnej, koszykówki i siatkówki plażowej. W ramach firmowej integracji z przyjemnością pomożemy zorganizować Państwu zespołowe rozgrywki i zawody sportowe. Rodziny z dziećmi zapraszamy na nasz plac zabaw i do domku baby Jagi.
Plenery malarskie
W Zaborku, nieprzerwanie od 2001 roku na przełomie lipca i sierpnia odbywają się Letnie Plenery Malarskie, podczas których gościmy artystów z całej Polski. Uczestnicy Pleneru to zarówno znani, doświadczeni malarze i graficy, jak również utalentowani i obiecujący artyści młodego pokolenia. W plenerach i zaimprowizowanych plenerowych pracowniach powstają nowe, interesujące obrazy, rysunki i szkice, często czerpiące motywy z otaczającego pejzażu i atmosfery Podlasia, wieczorami odbywają się spotkania autorskie, projekcje i dyskusje o sztuce.
Regionalna kuchnia
Kuchnia pensjonatu to udane połączenie tradycyjnej kuchni podlaskiej i kresowej z kulinarnymi nowościami. Wyśmienite zupy z sezonowych warzyw, pierogowe rozmaitości z twarogiem, soczewicą, grzybami i kiszoną kapustą, rodzime pyzy, knedle z owocami, litewskie ‚zeppeliny’ i rosyjskie bliny. Na deser tradycyjne kompoty, racuszki z jabłkami i jeszcze ciepłe drożdżowe ciasto. Kuchnia w Zaborku odpowiada potrzebom i życzeniom wszystkich Gości. Smaczne i urozmaicone posiłki znajdą tu również wegetarianie. Zamówić tu można zarówno wyrafinowaną uroczystą kolację z eleganckimi przystawkami jak i staropolską biesiadę przy ognisku z pieczonym dzikiem lub prosięciem, myśliwskim bigosem i bogatym asortymentem swojskich nalewek.
Poznaj Podlaski folklor
Jeżeli lubisz kulturę ludową, fascynują Cię regionalne stroje, interesuje Cię historia regionu oraz dawne polskie tradycje to na pewno znajdziesz u nas coś dla siebie. Wieczory przy kapeli ludowej, tradycyjne regionalne tańce, spacery z przewodnikiem będą Ci towarzyszyć podczas Twojego pobytu w Zaborku. Zapraszamy.